.

.
Azules De Vergara Hvs 5a, Painted Rocks / Tafraout/ Morocco photo: Olivier Nicolet

26 Aralık 2016

Paris "Dünya Tırmanış Şampiyonası" 2016

2012 yılında yarışmaları bıraktıktan ve üzerine kaza geçirdikten sonra 2016 yılında tekrar yarışmaya hatta tırmanışın her dalına olan özlemimi gidermek için her şeye tekrardan başlamaya karar vermiştim.. Bu karar beni bazı yerlerde ileriye götürürken, her şeyi yapmak isteyen bir insanın zamanla olan sıkıntısını yaşattı ve bazı planlar alt üst oldu..


Türkiye 'de tırmanış adına yapılan ilk milli takım kampına Malatya 'ya gittik, amaç güzeldi ancak birçok sorun ve en önemlisi sporcuları kaynaştırmaktan bir takım yapmaktan çok yarıştırma yanlışlığı yapılarak verimli yada hoş bir kamp geçirilmedi... Bu kamp süreci sonrasında Fransa'ya gidiş organizasyonumuzun pek başarılı kurgulanmaması ve yarışmadan önceki günün sabahı 6.30 uçağı ile uçmamız yani gece 4 de hava alanında bulunmak ve tüm günü otel -yerleşme-kayıt peşinde koşturarak geçirmek tüm takımın azıcıkta olsa kendini -derecesini geliştirme şansını tamamen elinden hatta bacaklarından aldı ... :( .. neyse.. Paris'teyiz :) birçok sporcunun hayali eminim ki Paris'te yarışmaktır ve bizde geldik ve en verimli şekilde öğrenip yarışamaya çalıştık...Boulder:


121 Erkek yarışmacı arasından 109 oldum, çok gurur duyduğum bir sonuç değil tabiki.. Boulderlar yarışma boyunca genel olarak çok ağır Fransız sitili idi, çözümleri zor,iyi sürtünme isteyen teknik hamlelerden oluşuyordu..Bize tabi ki biraz yan geldi :)
erkekler sonuçlar için : http://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition#!comp=1563&cat=6
kadınlar sonuçlar için : http://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition#!comp=1563&cat=5
Tabi ki Font 'a gittik ;) ve tabi ki crash pad siz...
La Cle 7a'yı tırmandık Efe ile sonrasında Real Thing efsanelerinden biri olan Carnage (staticstart)7b+ 'yı tırmandım :)
Yarışma alanına geri döndüğümüzde bizim için sadece çıkarılması gereken dersler ve izlenmesi gereken yarışmacılar vardı.. Bunlardan ilki ; Petra Klingler,Kadınlar Boulder kategorisinde Dünya Şampiyonu oldu ve tüm seyirciler bir hayatın bu yarışmaya nasıl adandığına ,çalışarak nerelere gelinebileceğine şahit oldu.. ikincisi ise :tabiki efsane Adam Ondra!! hayatımda izlediğim en ilham verici tırmanışlardan biri idi ! Adam Boulder kategorisinde 2. olurken liderde 1. olarak ne kadar iyi bir yarışmacı olduğunu ve tüm kariyeri ile bu yarışmalar birleşince ne kadar eşsiz bir tırmanıcı olduğunu dünyaya bir kez daha kanıtladı ..saygılar..

erkekler lider sonuçlar : http://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition#!comp=1563&cat=1
kadınlar lider sonuçlar : http://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition#!comp=1563&cat=2

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme